SIK SORULAN SORULAR

FİZYOTERAPİST KİMDİR?

Fizyoterapist, aldığı eğitim ile hastaya ve bireye özel farklı egzersiz programları çizen, tedavi sırasında hem ruhen hem bedenen hastanın yanında yer alan, kişinin gelişimini ve iyileşme sürecini birebir takip edendir.

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON NEDİR?

Fizik tedavi olarak da bilinen fizyoterapi, genellikle kas-iskelet sorunları ile ortaya çıkan fonksiyonel hareketlilik kısıtlamaları olan bireylere yardımcı olmayı amaçlayan sağlık alanında uzmanlaşmış bir alandır. Hastanın yaşadığı spesifik bozukluğu tedavi etmek ve gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için tasarlanmış bir program oluşturmak için hastanın tıbbi durumunun tanımlanmasını ve değerlendirilmesini içerir.

AĞRIM VARSA EGZERSİZ YAPABİLİR MİYİM?

Şiddetli ağrı gelişmişse bir süre için egzersize ara vermek gerekebilir. Ancak akut ağrınız hafifledikten sonra hekiminizin kontrolünde egzersize devam etmeniz önemlidir. Çünkü doğru egzersiz ağrılarınızı azaltır, kaslarınızı güçlendirir, eklem sertliğini azaltır ve vücudunuzun koordinasyonunu düzenler.

BAŞIMI SAĞA SOLA ÇEVİRİRKEN ZORLANIYORUM, FİZİK TEDAVİ HAREKET AÇIKLIĞINA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Fizik tedavi NEH (normal eklem hareketi) geri kazanmaya yardımcı olur. Fizyoterapist hastayı değerlendirerek kısıtlamanın kaynağını ne olduğunu belirleyerek buna uygun tedaviyi uygular. Ayrıca fizyoterapist hareket açıklığını korumaya ve tekrar kısıtlılık oluşmasını önlemeye yönelik egzersizleri hastaya ev reçetesi olarak verir.

KÖTÜ BİR YASTIK BOYUN AĞRISINA NEDEN OLUR MU?

Kötü bir yastık seçimi boyun ağrısının nedenlerinden biri olabilir. Çoğu insan günde yaklaşık 6-8 saat uyur ve yastık uygun destek sağlamazsa, boynunu uzun süre yanlış duruşlara sokacaktır. Bu da boyun ağrısı yaratabilir ya da mevcut boyun ağrısını daha da kötüleştirebilir.

KİLOYLA AĞRILARIN BİR BAĞLANTISI VAR MIDIR?

Ne kadar kiloluysanız eklemlerinize binen yük de o kadar artar. Kilonuzu koruyarak ya da kilo vererek özellikle diz ve kalça eklemlerinizdeki ağrıları azaltabilirsiniz. Ayrıca kilo kas yorgunluğuna da neden olduğu için sırt ağrılarınızı arttırabilir.

OMUZ AĞRISI NEDEN SIKLIKLA GECELERİ DAHA DA ARTAR?

Gün boyunca aktif olup günlük işlerimizi yapıyoruz ve bu da omzun daha hareketli olmasını sağlıyor ve bu da ağrımızı daha az fark etmemiz sağlıyor. Ancak geceleri o kadar hareketli değiliz ve bu da omzun daha fazla sertleşmesine neden oluyor. Ek olarak ağrıyan bölge tarafında uyumak omza ve eklemlere stres uygulayabilir.

KOLUMU DÖNDÜRDÜĞÜMDE BİR SES GELİYOR. OMZUMDA BİR PROBLEM Mİ VAR?

Klik veya tıkırtı gibi eklemlerden gelen bazı sesler normaldir. Bu sesler ağrı veya diğer semptomlarla ilişkiliyse, bunun ortaya çıkmasının mekanik bir nedeni olabilir. Eğer ağrı yaratıyorsa ya da hareketinizi kısıtlıyorsa omzunuzu değerlendirebilmeleri ve omuzla ilgili bir sorun varsa herhangi bir tedavi sağlayabilmeleri için bir doktora gözükmeniz gerekir.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.